Mağazanızı Patlatacak Yedi Prensip

Mağazanızı Patlatacak Yedi Prensip

Pazarlama danışmanı firma Unity Marketing’in başkanı Pamela Danzinger, bir mağazayı değiştirebilecek yedi prensip sunuyor.

 

1. Müşteri Katılımını ve etkileşimini yüksek seviyede tutun. Müşteriler ürünle etkileşim içinde olma fırsatı yakaladıklarında, mağazada daha çok zaman geçirirler ki bu da onların bir şey satın alma olasılığını artırır. Barnes & Nobles’ın kitapçılarına sandalyeler ve koltuklar eklemesinin ayrıca kahve ve büfe hizmeti sunmasının arkasında bu prensip vardır.

2. Eşsiz sunum, mağaza düzenlemesi ve ürün seçimiyle müşterilerin keşfetme meraklarını uyandırın. Bir mücevher mağazası yayaların dikkatini vitrin eşsiz mücevher parçalarının yanına koydukları ilginç fosiller, kristaller, jeotlar ve alışılmamış kaya oluşumları ile çekmişti. Sergi mağazayı ziyaret eden müşteri sayısını ve satışları artırdı.

3. Bulaşıcı bir heyecan, enerji ve “elektrik” havası yayın. Apple Stores, enerjisi yüksek bir atmosfer yaratarak dudak uçuklatacak hacimde satışlar yapıyor. Dekor modern ve minimalist olduğu için ürünler öne çıkıyor. Her ürünün yanına yerleştirilen iPadler etkileşimli ürün ve hizmet sağlıyor, bilgileri destekliyor ve müşterin anında bir satış temsilcisi çağırmalarını sağlıyor. Soruları ya da teknik sorunları olan müşteriler Dahi Bar’ında iyi eğitimli uzmanlarla görüşebiliyor. Çalışanlar düzenli olarak Apple ürünleri kullanmayı öğreten ücretsiz dersler veriyor.

4. Müşteriler için özel bir yer oluşturmak için atmosferi, mağaza düzenini ve ürünleri birleştiren bir sinerji yaratın. Amaç müşterilerin bekledikleri vitrin ve ürünleri sunarken aynı eşsiz, alışılmadık hatta tuhaf bir şeyle şaşırtacak “çelişkili bir çevre” yaratmak. Sloganı” Alışverişi baş aşağı çevirdik ”olan, S prize adındaki yeni bir bağlılık kartı programını tanımak için Londra’daki bir Gap mağazası müşterilerini tavandan baş aşağı sarkan 32 manken, mağazanın önünde ters çevrilmiş olarak duran üç araba ve sosisli standı ile şaşırttı.

5. Değer odaklı ve özgün bir tecrübe sunun. Mohnton, Pennsylvania’da bir hayvan butiği olan Godfrey’s Welcome to Dogdom, dünyayı bir köpeğin gözünden görüyor. Özel mamalar, sağlıkla ilgili ürünler ve hayvan bakım gereçleri gibi temel ihtiyaçlardan, elle dökülmüş taş heykeller, bronz heykeller, köpek elbiseleri ve çeşitli tatlarda, sağlıklı, taze pişmiş köpek bisküvileri gibi lüks mallara kadar çeşitleri olan köpek ürünleri satıyor. Müşteriler köpeklerini köpek oyun gruplarına yazdırabiliyor ya da mağazanın oyun parklarından birinde evcil hayvanları ve aileleriyle zaman geçirebilmek için plan yapabiliyorlar. Sevgililer Günü Mızıldanması ve Akşam Yemeği Brunch’1, Paskalya fotoğraf seansı ya da Cadı-hav Bayramı gibi özel günlerde müşteriler ve sevgili evcil hayvanları Godfrey’e gelmeye devam ediyor.

6. Müşterilerin anladığı ve desteklediği bir fiyat-değer modeli. Ekonomik kriz müşterileri bilinçli bir şekilde alışveriş yapmaya teşvik etti, ancak bu müşterileri çekmenin en iyi yolunun indirim yapmak olduğu anlamına gelmiyor. Müşterilere ürünlerinin değerini gösteren işletmeler, indirim yapmak zorunda kalmadan iyi bir değer önerisi sunuyor. Godfrey’s Welcome to Dogdonm’den Barb Emmett, “Odak noktamız müşterimizin problemlerine ve köpekleriyle ilgili sorunlarına yönelik çözümlerdir; emtia fiyatı ya da ürün satma değil”,diyor.

7. Sıcak bir mağaza samimidir, dostanedir ve müşterilere geri dönmeleri için bir neden verir. Bazı mağazalarda, satış danışmanları müşterilerle ilgilenerek sanki onlara iyilik yapıyorlarmış gibi davranır. Patlayan mağazalar ise tam tersi bir tutum sergiler; müşterileri önemlilermiş gibi karşılar ve onlara önemlilermiş gibi davranır (Çünkü önemlilerdir!). Champ Hill, Pennsylvania’da bir Arby’s şubesinde müşterileri ponponları, kocaman gülümsemesi ve mutlu bir şekilde “Arby ‘s’ e hoş geldiniz ” yelmezse, insanlar onu sormaya başlıyor.”

Amaç “ruh”u olan, müşterileri bir çok farklı seviyede dâhil eden, eğlenceli ve neşeli bir atmosfer yaratan ve sadece ürün satmaktan öte bir misyonu olan bir mağaza yaratmak.