Günümüzde Dijital Pazarlama

Günümüzde Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

  Pazarlama en basit tanımıyla markanın, ürünün veya hizmetin bilinirliliğini artırarak potansiyel müşteri çekmektir. Başarılı satış rakamlarına ulaşmak için bir araç olarak da görülebilir. Dijital pazarlama ise, satışları artırmak amacıyla internet, mobil ve online platformları kullanmaktır.

  Dijital pazarlamanın, yapılan çalışmalar hakkında daha hızlı veri edinip yararını daha hızlı ölçebilme, hitap edilmek istenen kitleye doğrudan odaklanabilme, yeniliklere göre hemen güncellenebilme gibi farkları, pazarlama stratejilerinin bu alana kaymasının sadece birkaç sebebidir.

 

Pazarlama, internetin gelişip dünyanın bir ucuna tek bir tıkla ulasana kadar yaygın olarak geleneksel yöntem ve tekniklerle yapılıyordu. Dijitalin gelişimi ile birlikte geleneksel pazarlamaya verilen önem yerini dijital pazarlama sektörüne bıraktı. Bu sebebin altında globalleşen dünyada insanın kendine yer açma isteği yatar. Geleneksel kanallar bu isteği yeterince verimli bir şekilde karşılamada ve hedef kitleye doğrudan ulaşmada yetersiz kaldığından, gelecekte yerini tamamen dijital pazarlamaya bırakacak gibi görünüyor.

 

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

 Dijital de hitap edilmek istenen kitleye ve işletmenin yaptığı faaliyetlere uygun araştırma ve analizler yapılıp, hedef kitle en iyi ölçü de tanınır, yapılan faaliyet karşı taraf için tam anlamıyla anlaşılabilir olur ve pazarlama yöntemleri profesyonel olarak kullanılırsa o kadar başarı sağlanır. Başarıyı sağlayabilmek için günümüzde daha yaygın kullanılan dijital pazarlama yöntemleri ise şu şekildedir;

SEO – ARAMA MOTORLARI OPTiMiZASYONU

En yüksek oranda getiri sağlayan dijital yatırım yöntemidir. Arama motorlarında bir kelime aratıldığında; ilgili kelime ile içeriği en uygun olan web sayfaları ilk sıralarda yer alır. Böylece üst sıralarda arama motorlarının ücret talep etmediği web siteleri hedeflediği ziyaretçileri çeker. Organik bir ziyaretçi trafiği oluşturur. Yani SEO web sitesini kelime-içerik uyumuna göre düzenler. SEO’ya dikkat ederek site düzeni oluşturulmak isteniyorsa yazılarda kullanılacak kelimeler insanların en çok aratabileceği ya da sorabileceği şekilde düzenlenmelidir. Eğer reklam verilecekse, reklamı verilecek arama motorlarında ilgili işletmeye bağlı kelimeler belirlenir ve o kelimeler aratılarak sonuç sayfalarında ilk sıralarda çıkarılarak web siteye ziyaretçi çekebilmeyi ve ulaşılacak kitleyi elde etmeyi hedefler. Amaç sonuç olarak aynıdır ancak devamlı reklam bütçesi çıkacağı unutulmamalıdır. Organik trafik yakalayıp üst sıralara yerleşmek hem maliyeti düşük hem de daha kalıcıdır.

TIKLAMA BAŞI ÖDEMELİ

Arama motorlarından her bir tıklama başına ödeme yapılarak hedef kitleyi çekmek için kullanılan reklam yayınlarıdır. Kısa zamanda hedef kitleye ulaşıldığı için en çok kullanılan dijital pazarlama kanalıdır. Bu kanalın başında dünyada en çok kullanılan Google ın Adwords reklam aracı gelir.

SOSYAL MEDYA PAZARLAMASI

Sosyal medya platformları, dijital pazarlama aracı olarak olası müşterilere ulaşmak için çok uygun bir pazar. Doğrudan belirli bir kitleye odaklanabilme potansiyeli yüksek olduğundan hedef kitleye ulaşarak istenilen bilinirlik yakalanabilir.

GÖRÜNTÜLÜ REKLAMCILIK

İşletmelerin hedef kitlesinin ziyaret ettiğini düşündüğü web sitelerin sayfalarında çeşitli görüntülü reklam vermesidir. Böylelikle ilgi çekilip müşterilere kolayca ulaşılabilir. Siteye müşteri trafiği çekilebilir.

İÇERİK PAZARLAMA

Dijital pazarlama kampanyalarında pazarlama stratejisi ne kadar önem arz ediyorsa içerikte kampanyaların temeli demektir. Kampanya ne kadar dikkat çekici olursa olsun doyurucu bir içerikle desteklenmediği surece müşteride istediği etkiyi uyandıramaz. Böylelikle harcanılan kaynak boşa gider. Kaynakların boşa gitmemesi adına içerik pazarlamanın etkili olabilmesi için web sitede içeriğin kaliteli, etkileyici, içerikle yoğun ilgili olması gerekmektedir.

 E-POSTA PAZARLAMA

Dünyanın her yerinde markaların tamamına yakını müşterilerinin e-posta adreslerine izinleri doğrultusunda sahip olurlar. Markalar ya da işletmeler bu yolla müşterilerini yaptığı çalışmalardan, kampanyalardan e-posta yoluyla bilgilendirerek mevcut müşteri trafiğini ellerinde tutmaya çalışırlar. Müşterilere tekrar alışveriş yapmalarını sağlamak amacıyla kendilerini sık sık hatırlatırlar. Kişiye özel ve uygun bir şekilde kullanıldığı takdirde etkili olan dijital pazarlama yöntemlerindendir.

 

   Genel anlamda dijital pazarlamada yapılan iş özetlenecek olursa;

Ø  Tasarlanan web sitesine ziyaretçi çekerek hedef kitleyi elde etme,

Ø  Siteye çekilen ziyaretçinin işlem yapabilmesi ve işlemini tamamlaması,

Ø  Siteye ziyaretçi çekilmesi ve gerekli satış veya hizmet yapıldıktan sonra müşterinin yöneldiği ürün veya hizmeti analiz ederek sonra pekiştirme yapıldıktan sonra,

Ø  Ziyaretçi trafiğini koruyup, daha geniş kitlelere erişmek için her geçen gün büyümek için adımlar atmaktır.